خانه / خبر / نامه گروه مطالعات شهری فاطر به معاون وزیر و رئیس محترم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور

نامه گروه مطالعات شهری فاطر به معاون وزیر و رئیس محترم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور

پیرو دخل و تصرفات گسترده شهرداری شیراز در اراصی منابع طبیعی مجاور شهر و عدم انجام مطالعات زیست محیطی و آبخیز داری متناسب و همچنین تجارب پیشین مداخلات شهرداری در تخریب محیط زیست، گروه مطالعات شهری فاطر ضمن گرارش این اقدامات به رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از ادامه اقدامات مخرب محیط ریست و عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی در مداخلات شهرداری ابراز نگرانی کرده است که متن کامل نامه در پی می آید:

باسمه تعالی

 

معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی و رییس محترم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور

جناب اقای مهندس خداکرم جلالی

با سلام

احتراما به استحضار می‌رساند بر اساس اطلاعات واصله و مندرج در رسانه‌ها، بخشی از زمین‌های موات ارتفاعات و بیشه‌های مجاور شهر شیراز به مساحت تقریبی ۲۶۰۰۰ هکتار در سال ۱۳۸۹ و در زمان مدیر کل اسبق اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان فارس، به شهرداری شیراز  واگذار شده است.

شهرداری شیراز نیز هم‌اکنون انجام عملیات عمرانی و کوه بری‌های گسترده و ایجاد مستحدثات و مسیرهای دسترسی و ابنیه بلند مرتبه در این پهنه ها را آغاز نموده است. لازم به ذکر است که مدیر کل اسبق اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان فارس، هم‌اکنون به عنوان مدیر ارتفاعات شهرداری شیراز، منصوب و مجری اقدامات مذکور است.

با عنایت به مداخله گسترده شهرداری شیراز در محدوده طبیعی مجاور شهر شیراز و برهم زدن محیط بکر پهنه‌های حوزه استحفاظی منابع طبیعی که نشانۀ فقدان بررسی های کارشناسی و مطالعات زیست محیطی متناسب است و همچنین با توجه به انتصاب یک فرد در دو جایگاه متفاوت طی سالیان گذشته و وجود شائبۀ دخالت عواملی ناصواب در واگذاری اراضی مذکور، خواهشمند است دستور فرمایید :

  • قرارداد واگذاری اراضی مذکور (فی مابین شهرداری شیراز و اداره کل منابع طبیعی استان فارس) جهت اطلاع افکار عمومی در سایت آن اداره کل منتشر و یک نسخه نیز در اختیار نماینده این گروه قرار گیرد.
  • جهت اطمینان از قانونی بودن واگذاری و انجام تشریفات قانونی و همچنین انجام مطالعات و بررسی های کارشناسیِ پیش‌نیاز، مجددا این واگذاری ها توسط بازرسین زبده مورد بررسی مجدد قرار گیرد و نتیجه به صورت عومی اعلام شود.
  • جهت اطمینان از انطباق فعالیت های عمرانی شهرداری شیراز و همچنین مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز در مورد اراضی مذکور (احداث ساختمان بلند مرتبه و تعریف پروژه های اقتصادی و …) با مفاد قرارداد و همچنین رعایت مفاد قوانین مرتبط از جمله موعدهای مقررِ مصرحه در قوانین و آیین نامه‌ها، بررسی های کارشناسی توسط تیمی مستقل انجام و نظارت مستمر ادامه داشته باشد و نتایج منتشر گردد.
  • پهنه هایی طبیعی نیز وجود دارد که در اختیار برخی سازمان ها از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه بوده و به شهرداری واگذار شده و هم اکنون نیز مداخلات و برهم زدن طبیعت بکر این محدوده ها توسط شهرداری شیراز در حال انجام است. ضروری است ضمن ممیزی این پهنه ها، اقدامات شهرداری رصد و از حیث حفظ محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی کشور و انطباق با ضوابط و مقررات مربوطه، بررسی و اطلاع رسانی سریع و مقتضی انجام شود.

    خلیل حاجی پور

مدیر گروه

درباره گروه مطالعات شهری فاطر

همچنین ببینید

بیانیۀ تحلیلی شماره ۲۳ (تیر ۹۸ تا مهر ماه ۹۸)

دو سال از آغاز فعالیت پنجمین شورای اسلامی شهر شیراز گذشت، در این مدت بارها از سوی جناح های سیاسی که همه چیز را از عینک سیاست و سیاسی کاری می نگرند به بدترین ها متهم شدیم، اما بی‌تفاوت به این حاشیه های کم اهمیت در مسیر خویش به فضل الهی به پیش رفتیم و خدا را شاکریم که ما را بر عهد خویش ثابت‌قدم قرار داد. طی این شش سال نه تنها تیغ تیز نقد ما کند نشد بلکه تجربه سالهای گذشته، توجه گروه مطالعات شهری فاطر را بر مسائل اصلی شورا و شهرداری و علت العلل مسائل متمرکز کرد، اما آنچه گروه های سیاست زده از درک آن عاجزند، چگونگی جلب مشارکت فعال نخبگان و عموم مردم برای اصلاح امور است. امری که روند اصلاح مسائل کلان کشور را با چالشهای جدی مواجه کرده است.

یک دیدگاه

  1. باسلام و تشکر از رصد دقیق کارشناسانه امور. لطفا در خصوص منطقه دشتکوه و واگذاری زمین ها به نام دفتر …………. . علی رغم مخالف تعاونی مستقر در دشتکوه و مخالفت جدی دفتر مقام معظم رهبری و نامه صریح برای جلوگیری از تخریب. دفتر ……….. در یک اقدام غیر مسوولانه تصمیم به انجام ساخت ساز و فروش ویلا باقیمت گزاف جهت کسب درآمد نموده اند در این خصوص میتوانید از مهندس ……… و اقدامات نماینده دفتر ………….. تحقیق نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.